• Najlepsze Instalacje Grzewcze i Wentylacyjne dla Twojego Domu
  • Porozmawiaj z ekspertem: +48 601 426 913

Dom z pompą ciepła

  • Nazwa projektu Dom z pompą ciepła i wentylacją z odzyskiem ciepła i chłodu
  • Inwestor Prywatny
  • Kategoria Pompy ciepła / Kompleksowe wykonawstwo / Wentylacja z rekuperacją
  • Data realizacji 2020
  • Czas projektowania 3 miesiące
  • Czas realizacji 8 miesięcy
  • Lokalizacja Dąbrowa Górnicza Pogoria

Dom jednorodzinny

Innowacyjny i energooszczędny dom jednorodzinny może być bardzo ciekawym projektem dla firmy instalacyjnej. W listopadzie 2020 oddaliśmy do użytku inwestorowi prywatnemu jego dom parterowy, o powierzchni około 180m2, w którym nasza firma wykonała kompleksowe instalacje: wodną, kanalizacyjną, ogrzewanie podłogowe, kotłownię z pompą ciepła oraz system wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Ciekawym wyzwaniem w tym projekcie okazał się być system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, ponieważ założeniem było zaprojektowanie i wykonanie systemu zbilansowanego wentylacji pomieszczeń. System zbilansowany polega na tym, że w pomieszczeniach mieszkalnych (tzw. czystych pokoje, gabinet, sypialnie) montuje się wywiew i nawiew o wyrównanej wydajności.  W tym wypadku system wentylacji oparto na rekuperatorze firmy Ventia, typ Domekt 700R. Zastosowano rekuperator z wymiennikiem obrotowym, który jest innowacyjnym rozwiązaniem gwarantującym nie tylko odzysk ciepła, ale także odzysk chłodu z pomieszczeń klimatyzowanych oraz utrzymanie w pomieszczeniach optymalnej wilgotności.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zaprojektowaliśmy pod pompę ciepła o parametrach 35/28, w wyjątkowym systemie Uponor Classic. System ten charakteryzuje się wyższą wydajnością, ponieważ jest oparty na uniesieniu rury i ułożeniu jej na siatce zbrojeniowej, dzięki czemu  rura jest uniesiona i bardzo dobrze oddaje ciepło. Jako źródło ciepła zainstalowana została pompa ciepła firmy Vaillant typ VWL75/5  Split, pracująca we współpracy z jednostką wewnętrzną typ UniTower, z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 180 litrów. Całość jest sterowana za pomocą regulatora bilansującego typ VRC700, z dostępem przez internet z wykorzystaniem modułu VR 921.

dom-ogrzewanie-realizacje

Prace projektowe systemu ogrzewania i wentylacji prowadzone były na przełomie 2019/2020, zaś prace instalacyjne zostały rozpoczęte kiedy budynek uzyskał stan surowy zamknięty (w marcu 2020). Kompleksowe prace instalacyjne zostały ukończone jesienią 2020, dzięki czemu na początku listopada 2020 mogliśmy uruchomić proces wygrzewania jastrychów, przygotowując obiekt tym samym do prac wykończeniowych.

Wykonanie kompleksowych robót instalacyjnych związane jest nieodłącznie z realizacją robót budowlanych. Dzięki zaangażowaniu wszystkich ekip, tynkarzy oraz posadzkarzy i wykończeniowców, prace realizowane były bardzo sprawnie, a idealna koordynacja sprawiła, że całość robót inwestycyjnych (od stanu surowego zamkniętego), wraz z instalacją elektryczną, została wykonana w 8 miesięcy.

Dla ciekawych, kilka szczegółów organizacyjnych i technicznych tej realizacji

Pierwsza na budowę weszła ekipa elektryków, następnie firma SupraTerm wykonała wewnętrzną instalację wodno-kanalizacyjną oraz roboty przygotowawcze do instalacji ogrzewania podłogowego oraz wentylacji. Po próbach szczelności i próbach ciśnieniowych zespół posadzkarzy wykonał izolację poziomą (20cm styropian), na której ułożone zostały instalacje ogrzewania podłogowego firmy Uponor w systemie Classic, rury PEXa 17x2mm, uniesione na siatce zbrojeniowej. Całość pokryta została wylewką anhydrytową firmy Knauf o grubości 55mm. Po wykonaniu wylewek w priorytecie została wykończona i przygotowana do montażu kotłownia. W kotłowni znalazła miejsce także centrala wentylacyjna oraz stacja uzdatniania wody.

Podsumowując, była to bardzo ciekawa inwestycja, gdzie dzięki otwartości Inwestora na nowe rozwiązania, mogliśmy nieco “rozwinąć skrzydła” i zastosować kilka innowacyjnych urządzeń, dzięki którym nasz Klient będzie się cieszył ciepłym, zdrowym, ekologicznym i wygodnym domem przez długie lata.

Call Now Button