• Najlepsze Instalacje Grzewcze i Wentylacyjne dla Twojego Domu
  • Porozmawiaj z ekspertem: +48 601 426 913

Modernizacja domu jednorodzinnego

  • Nazwa projektu Modernizacja domu jednorodzinnego
  • Inwestor Prywatny
  • Kategoria Panele fotowoltaiczne (PV)
  • Data realizacji 2020
  • Czas projektowania 2 miesiące
  • Czas realizacji 4 miesiące
  • Lokalizacja Jaworzno

Założenia projektowe

Poprawa efektywności i wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej w celu zminimalizowania kosztów eksploatacji zespołu domków i apartamentów wypoczynkowych poprzez montaż systemu paneli fotowoltaicznych. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu. Dach skierowany jest na południe z lekkim odchyleniem w kierunku zachodnim. System zorientowany na maksymalną konsumpcję własną wyprodukowanej energii powinien znacząco wpłynąć na poprawę efektywności finansowej przedsięwzięcia szczególnie w połączeniu z systemem powietrznej pompy ciepła.

Według szacunkowego wstępnego obliczenia zapotrzebowania na energię elektryczną obiektu, dobrany zestaw fotowoltaiki pozwoli na całkowitą konsumpcję wyprodukowanej energii oraz ograniczenie zapotrzebowania na zakup energii elektrycznej  z zewnątrz.

System zaprojektowany został w oparciu o falownik firmy Fronius Symo, we współpracy z panelami Half Cut firmy Longi.

Ze względu na fakt, iż dom ma elementy powodujące cień jak np. komin, system został uzupełniony o optymalizatory mocy na panelach.

Wykonanie

Instalacja kotłowni składa się z powietrznej pompy ciepła typu SPLIT, firmy Vaillant, model VWL 75/5, z wieżą hydrauliczna z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 180 litrów

Kotłownia zakłada pracę tylko dla domu mieszkalnego z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym, oraz zapewnia ogrzewanie wody użytkowej dla tego budynku.

W ramach prac przygotowawczych, na podstawie rozmów z Klientem ustaliliśmy, że ilość energii niezbędnej do ogrzewania obiektu kształtuje się na poziomie 3-4 ton węgla typu ekogroszek + energia elektryczna w okresie przejściowym i letnim do c.w.u.. Zapotrzebowanie na ciepło, wg. zużycia węgla, to około 14000-21000 kWh. Przyjmując sprawność spalania  na poziomie 50-60%, budynek o pow. około 125 m2 powinien zużywać ok 11000 – 12000 kWh energii cieplnej na sezon.

modernizacja-domu-realizacje2

Zapotrzebowanie na moc zostało skalkulowane na poziomie 6,2 kW + dodatek na c.w.u. (4500 kWh), a maksymalna temperatura zasilania systemu grzewczego określona na poziomie 55 st.C. Jest ona wystarczająca aby zapewnić pokrycie strat ciepła z pomieszczeń, zaś wbudowany zasobnik ciepłej wody jest odpowiedniej wielkości aby zapewnić pokrycie potrzeb na ciepła wodę domowników.

Łączne szacunkowe zapotrzebowanie na energię zostało określone na 15000 – 17000 kWh.

Zastosowano sprzęt  Vaillant w wersji kompaktowej, z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 170-180 L, wybrana została pompa ciepła z najwyższym możliwym współczynnikiem sprawności . Budynek jest dobrze izolowany, zainstalowana jest w nim wentylacja grawitacyjna, oszczędność eksploatacyjna jest zapewniona (w tym normalne zużycie ciepłej wody oraz normatywne temperatury; pompa ciepła posiada regulator pogodowy).

Modernizacja domu polegała na demontażu kotła węglowego z podajnikiem oraz montażu powietrznej pompy ciepła firmy Vaillant typ SPLIT model VWL75/5. Wykonano podniesiony  w stosunku do poziomu gruntu fundament dla jednostki zewnętrznej  (na okoliczność dużych opadów śniegu). Następnie po zakończeniu sezonu grzewczego w połowie maja 2020 zdemontowano kocioł węglowy, oraz został wykonany montaż pompy ciepła z zasobnikiem buforowym i dwiema izolowanymi grupami pompowymi.

Efekt

Całość systemu została uzupełniona systemem fotowoltaiki która została umieszczona na dachu domu na całej dostępnej jego powierzchni. Zamontowanie pompy ciepła zmniejszyło zanieczyszczenie środowiska, poprawiło komfort użytkowania, a przede wszystkim zmniejszyło uciążliwość i koszty eksploatacji. Zamontowanie systemu fotowoltaiki dodatkowo zmniejszy koszty eksploatacji

Call Now Button