• Najlepsze Instalacje Grzewcze i Wentylacyjne dla Twojego Domu
  • Porozmawiaj z ekspertem: +48 601 426 913

Ogrzewanie domu powietrzem

Naszym przodkom nawet nie śniło się, że wykorzystując darmowe ciepło powietrza będzie kiedyś można ogrzać budynek i wodę nawet zimą. Dziś pompy ciepła są obowiązkowym elementem każdego domu wykonanego w standardzie niskoenergetycznym i pasywnym. Pompa powietrzna do podgrzewania wody jako źródło ogrzewania zimą i chłodzenia latem to inwestycja, która nie tylko bardzo szybko się amortyzuje, ale jest również przyjazna środowisku naturalnemu.

Pompa powietrze-woda

Powietrzna pompa ciepła, a mówiąc precyzyjniej – pompa typu powietrze/woda jako dolne źródło ciepła wykorzystuje powietrze atmosferyczne, generując przy tym minimalne nakłady na eksploatację. W domowej instalacji grzewczej taka pompa może pełnić taką samą rolę, jak kocioł centralnego ogrzewania (gazowy, elektryczny, węglowy), a więc nie tylko zasilać w ciepło instalację grzewczą, ale również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. 

Wiele modeli pomp powietrznych z powodzeniem może pełnić również rolę klimatyzatora latem, chłodząc budynek w upalne dni. Takimi urządzeniami są np. produkowane przez firmę Dimplex pompy ciepła powietrze-woda typu split w wersji splydro. 

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

W nowoczesnym budownictwie skuteczna wentylacja pomieszczeń odgrywa ważną rolę, a rozwiązania stosowane w bardzo szczelnych domach energooszczędnych i pasywnych są w tym względzie na najwyższym poziomie. W tego typu obiektach zwykła wentylacja grawitacyjna nie wystarcza, a otwieranie okien nie jest dobrym rozwiązaniem, bo zimą wraz ze zużytym powietrzem ucieka cenne ciepło, a latem do środka dostaje się powietrze gorące. W domach energooszczędnych i pasywnych konieczne jest więc stosowanie wentylacji mechanicznej. Dzięki zastosowaniu systemu rekuperacji, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła, zużyte powietrze z pomieszczeń przechodzi przez wymiennik ciepła odbierający energię cieplną, a następnie usuwane jest na zewnątrz. Odzyskane w ten sposób ciepło przekazywane jest z kolei przez wymiennik do pobieranego, świeżego powietrza zewnętrznego i kierowane jest specjalnymi kanałami do odpowiednich pomieszczeń.

Call Now Button